Güneş ve Yağmura doğru Sürüş

Ekip saat 5:30’da uyandı ve yeni pilleri paketinden çıkardı. Güzel sabah güneşi altında şarj etti. Saat 8 civarında, pillerimiz neredeyse doluydu ve çalışmaya hazırdık.

Günün ilk aşaması Bloemfontein’den Edenburg’a 120km uzunluğundaydı. Ortalama 80km/s hızda 1 saat 30 dakikada bu aşamayı da bitirdik. Güneş sayesinde akülerimizi bile kullanmadık ve çok verimli hızlarda sürüş yaptık.

Drive through Sun & Rain

Takım stratejisi olarak Edenburg’da 36km uzunluğunda 2 veya 3 tur yapmaya karar verdik. Takip arabasındaki GPS cihazımız aniden çalışmayı durdurdu, bu yüzden karayolu ile birleşirken yanlış bir dönüş yaptık ve bu hata nedeniyle 15km daha gitmemiz gerekti. Yaptığımız bu ekstra kilometreler sayıldı ancak bizim yardımcı bataryamız tükendiği için turun son 5km sinde bize çok büyük bir problem yarattı. Bu yüzden kontrol durağında bizi bekleyen yeni yardımcı bataryamızı alana kadar çok zaman kaybettik. İkinci turda her şey sorunsuz bir şekilde ilerledi Ra27 ortalama 80km/s ile yoluna devam etti.

Drive through Sun & Rain

Yarışın ikinci aşamasındaki hava koşullarını sürekli kontrol ettiğimiz için üçüncü turu yapmamaya ve doğrudan bitiş çizgisine sürmeye karar verdik. Yağmur yağacağını biliyorduk. Bu aşamada Edenburg’dan Graiep Barajına sadece 115km uzaklıktaydı. Son 10 km’yi tamamlarken şiddetli bir rüzgarla karşı karşıyaydık. Arabayı takip etmek istemedik, yağmur ve fırtınada sürmeye karar verdik. Son 5 kilometrede yağmur çok ağırlaştı ve arabanın yanıt vermesini sağlayan elektronik aksamları devre dışı bıraktı. Bu yüzden yarışı bitirmek için aracı tekrar takip etmek zorunda kaldık.

Parc fermè’den sonra ekip arabayı kurutmak için büyük uğraşlar verdi ve MPPT’lerden sadece birinin şiddetli yağmur sonucunda hasar gördüğünü anladı. Elektronik mühendislerimiz iki güneş paneli modülünü bir MPPT’ye monte ederek en azından alabileceğimiz güneş enerjisinin 1/3’ünü korumaya çalıştı.

Ra27, bir önceki günden 2,2km daha fazla giderek 303.2 km gitti ve kendi rekorunu tekrar kırarak yeni bir rekora ulaştı.

Bir cevap yazın